יותר ויותר משפחות בוחרות לשלב את ילדיהם בחינוך המשלב חילוניים ודתיים ובוחרים לחיות ולחנך יחד. למרות הפחדים המובנים של שני הצדדים , בסופו של דבר ישנם רווחים עצומים מהתהליך והעובדה שיותר ויותר בתי ספר משלבים נפתחים ברחבי הארץ ומספר הילדים בהם  הולך וגדל מדברת בעד עצמה.

למה זה קורה?

החברה הישראלית עוברת שינוי, רבים מתוכנו אינם רוצים בקיטוב ובהתבדלות ומעוניינים למצוא את הדרך לחיות זה לצד זה תוך הכרות מעמיקה, כבוד הדדי והיכולת לשמור על הזהות הייחודית של כל אחד ואחד ואף להעמיק בה. בנוסף יותר ויותר חילונים מרגישים שייכות לעולם הערכים היהודי ורוצים להיחשף לעולם הספר היהודי ולהרגיש בבית מבלי לקבל על עצמם אורח חיים דתי, ויותר ויותר דתיים מחפשים את דרכם האישית והייחודית באורח החיים הדתי שלהם.

מוסדות “קשת מזכרת בתיה” מהווים שדרה חינוכית הכוללת גני ילדים, חטיבה ותיכון הפועלים ברוח החינוך המשלב ובו לומדים ומלמדים תלמידים ומורים מכל גווני הקשת היהודית ונחלקים לשתי קבוצות זהות, תפילה ומפגש. 

חזון מוסדות קשת מבוסס על השאיפה ליצירת חברה משותפת אשר בה נשמר ומתגבש ייחודה של כל קבוצת זהות על פי השקפת עולמה ואורחות חייה תוך דיאלוג שוויוני ומכבד.

איך זה עובד?

בגים ובביתי הספר מתקיימות שתי קבוצות ללימודי יהדות: קבוצת המפגש וקבוצת התפילה . בית הספר מקפיד על העמקת הזהות האישית והייחודית של כל תלמיד, על פי אורח החיים המתקיים בביתו ועל פי השתייכותו לקבוצת הזהות. תכנית הלימודים הייחודית מדגישה את הסובלנות ומבוססת על הכרות מעמיקה עם ארון הספרים היהודי תוך שימת דגש על מעורבות חברתית גבוהה- בתוכן ובמעשה, לצד ערכים, שאיפה למצוינות ופתיחות לחדשנות. 

את הבוקר פותחים תלמידי קבוצת התפילה בתפילת שחרית ולימוד נושאים הקשורים בתפילה, הודיה הכרת הטוב וחיבור אישי.. התלמידים בקבוצת המפגש פותחים את הבוקר במפגש בו מתקיים שיח ולימוד על אותם ערכים אך מנקודת מבט אישית, תרבותית, וישראלית

את מרבית השיעורים במהלך היום לומדים התלמידים יחד. ובשיעורים מסוימים כגון תנ”ך והלכה או תרבות יהודית מתקיים פיצול המאפשר לכל קבוצה ללמוד את הנושא בהתאם לאורחות חייה ונקודות המבט השונות.

מה מרוויחים מכך התלמידים?

אנו רואים בחיים ובלימוד המשותף אמצעי ולא מטרה. מעבר לרצון ליצור חברה משותפת ולחולל תיקון בחברה הישראלית, אנו שואפים לחנך את תלמידנו להיות לבוגרים הסובלניים לדעותיהם של אחרים, המסוגלים לראות צדדים שונים של אותה בעיה, הרגילים לחדד את השקפותיהם ולהתנסח ברהיטות והרואים עצמם מחויבים לעשייה שתחולל שינוי חיובי בחברה.

חזון “קשת” מבוסס על עיקרון “ריבוי הקולות” המאפשר וקורא לחשיפה למגוון דעות, מקורות ושיטות הוראה. “ריבוי הקולות” שלנו בא לידי ביטוי בתכנית לימודים ייחודית ובתכנית חברתית עשירה. תהליך זה מאפשר לצאת מהתנהלות ועשייה על “אטומט” וקוראת לתלמידים להסתכל פנימה ולהתנהל מתוך מחשבה וחיבור לעשייה שלהם.

בית הספר פונה למשפחות המאמינות באידאל החינוך המשלב, הקורא לחיים משותפים “לחיות ולהתחנך ביחד”. 

 לפרטים והרשמה