6 סיבות למעבר בין בתי ספר בכיתה י’

בכל שנה אנו רושמים את התלמידים לבית הספר לשנת הלימודים הבאה, אך לעיתים אנו צריכים לשנות את השיבוץ בגלל מעבר דירה מפתיע, שיבוץ לא מתאים או קושי שהתעורר אצל התלמיד/ה. שינוי שיבוץ מבית ספר אחד לבית ספר אחר זהו הליך שחשוב לעשות אותו נכון, ליידע את כל הגורמים, לבקש את הבקשות בצורה מסודרת כדי לאפשר לכל הגורמים לנסות ולתת לכם סיוע ועזרה בצורה הטובה והמהירה ביותר.

  1. בית ספר קטן ואינטימי – המעבר מהיסודי לתיכון שש שנתי הינו מעבר מבית ספר קטן בד”כ לבתי ספר גדולים בהן במקרים רבים הולכת לאיבוד תחושת האינטימיות והקשר החזק בין המחנך לתלמידים. תיכון קטן ואיכותי מהווה סיבה משמעותית למעבר לבית ספר אחר.
  2. סיבות חברתיות – סיבה מובהקת נוספת למעבר בין בתי ספר היא הסיבה החברתית ובעיקר דחייה חברתית אשר עלולה לקרות לכל תלמיד במסגרת בית הספר ולזלוג לחיי המשפחה והבית.
  3. חוסר הלימה בין ערכי בית הספר לערכי התלמיד ומשפחתו – תופעה זו של חוסר שביעות רצון של התלמיד ומשפחתו מהקו החינוכי של בית הספר מתרחשת לעיתים בקרב הציבור הדתי. לעיתים הפערים בין הקו הדתי – תורני של בית הספר ( או של התלמיד ומשפחתו) לבין הקו הדתי ליברלי של התלמיד ( או בית הספר) הולכים ומתחדדים דווקא בשנות החטיבה והתיכון ומובילים לחוסר יכולת ( לעיתים של המוסד החינוכי ולעיתים של התלמיד) להמשיך ללמוד באותו תיכון.
  4. בנים ובנות יחד? חלק מהשיקולים של רבים בציבור הדתי בבחירת מסגרת לימודים היא ההפרדה בין בנים לבנות. אך קיימות גם לא מעט משפחות דתיות שמאמינות כי דווקא בחינוך העל יסודי חשוב שבני הנוער ילמדו בסביבה מעורבת לבנים ובנות.
  5. שינוי מקום מגורים – הוא ככל הנראה הסיבה העיקרית לשינוי והחלפת בית ספר אי לכך זוהי הזדמנות טובה לבחון את האפשרויות המגוונות העומדות כיום לרשות ההורים והתלמידים של בתי ספר בעלי גישות חינוכיות שונות ולהתאים את בית הספר לאידיאולוגיה ולתפיסה החינוכית של כל משפחה ושל בני הנוער עצמם.
  6. חזרה משליחות בחו”ל – נראה כי בישראל ישנה תופעה של ממש של משפחות אשר עוזבות את הארץ באופן זמני בלבד לצורך תעסוקה במדינה זרה וכאשר הן חוזרות לארץ עליהן למצוא מסגרת לימודים חדשה המתאימה לילדיהם. כיתות קטנות ורמת לימודים גבוהה הן חלק ממה שמחפשים הורים אלו ואינם מתפשרים בעיקר כי בדרך כלל זו חוויית הלימודים שחוו עם ילדיהם בתקופתם בארץ אחרת.

אנו בבית הספר קשת במזכרת בתיה מאפשרים בדיוק את אלו, בית ספר בעל ראייה פלורליסטית של החברה הישראלית המשלב לימודים של בני נוער, בנים ובנות, דתיים, מסורתיים וחילוניים יחד תוך מתן אפשרות בחירה באורח החיים לכל תלמיד ותלמיד במסגרת בית הספר והקהילה שסביבו. בית הספר שלנו מאמין שמצוינות מגיעה בדיוק מהמקומות הללו ממתן האפשרות והפתיחות לאחר השונה ממני.

לפרטים נוספים על בית הספר היכנסו לקישור הבא תיכון שש שנתי קשת מזכרת בתיה>>